ABD’de corona virüsü kaosu! Trump’tan şok sözler! Sağlık sistemi çöktü!

Sistemindeki aksaklıklar ve fahiş ücretlerle sık sık gündeme gelen ve seçim kampanyalarına konu olan ABD sağlık sistemi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında bir kez daha sınıfta kaldı.

Sağlık sisteminin en çok eleştirildiği ülkelerden ABD’de, Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik önlemlerde yaşanan sıkıntılar gündeme damga vurdu.

Başkan Donald Trump, salgına karşı tüm önlemleri aldıklarını ve ABD’liler için virüs riskinin düşük olduğunu savunsa da verilere ve projeksiyonlara bakıldığında ülkenin çok daha ileri bir senaryoyla karşı karşıya kaldığı görülüyor.

John Hopkins Üniversitesinin derlediği verilere göre, ABD’de şu ana kadar Kovid-19 vaka sayısı 3 bin 642’ye, virüs kaynaklı ölüm sayısı ise 68’e ulaştı. Virüs tespit edilip iyileşen kişi sayısı ise 12.

Kovid-19 gibi tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgında, güçlü bir ülkenin neden başarısız olduğunu anlamak için öncelikle sağlık sistemindeki ücret hizmet dengesine bakmak gerekiyor.

YETERSİZ VE PAHALI HİZMET

Sağlık alanında araştırmalar yapan kuruluşların çalışmaları, Amerikan halkının sağlık hizmetleri için yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalırken, aynı düzeyde kaliteli hizmet alamadığını ortaya koyuyor.

Merkezi New York’ta bulunan bağımsız araştırma enstitüsü Commonwealth Fund’ın raporuna göre, ABD sağlık hizmetlerine yönelik yapılan harcamalarda 11 gelişmiş ülke arasında ilk sırada yer alırken, beklenen yaşam süresinde listenin en sonunda yer alıyor.

SAĞLIK SİSTEMİ ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA

Rapora göre, ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) yüzde 16,9’unu sağlık hizmetlerine ayırması ve bu oranın OECD ortalamasının neredeyse iki katı olması dikkati çekiyor.

Ülkede sağlık hizmetleri için yılda kişi başına ödenen tutar 10 bin 207 doları buluyor. ABD’nin kişi başına yıllık sağlık faturasının, raporda yer alan ülkelerden bazılarının sağlık harcamalarını neredeyse üçe katladığı göze çarpıyor.

Sağlık alanında yapılan tüm bu harcamalara karşın ABD, beklenen yaşam süresinde 78,6 yıl ile 11 gelişmiş ülkenin en alt sırasında yer alıyor ve 80,7 yıl olan OECD ortalamasının da altında kalıyor.

TESTLER YETERSİZ

Özellikle Kovid-19 test kitlerinin piyasada ülke nüfusuna kıyasla çok daha az olması ve mevcut testlerin pahalılığı, Kovid-19 vakalarının ülkede ulaştığı nokta konusunda yeterince bilgi vermede eksik kalıyor.

Kovid-19 salgınında Amerikan sağlık sistemi zorlu bir sınavdan geçerken, ülkede yeterli test kiti olmadığına dair endişeler bulunuyor. Amerikalıların Kovid-19 testi yaptırmasının önündeki bir diğer engelin ise testlerin maliyeti olduğu ifade ediliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, ilk Kovid-19 testinin 18 Ocak’ta bir CDC merkezinde 4 kişiye yapıldığı belirtiliyor. 6 Şubat’tan itibaren ise halk sağlığı laboratuvarlarında da Kovid-19 testlerinin yapılmaya başlandığı biliniyor.

Test kitlerinin başlıca üreticisi konumundaki Roche’un CEO’su Paul Brown, şu anda piyasa da 400 bin test kiti olduğunu söylese de CDC verilerine bakıldığında 327 milyon nüfusu olan ABD’de 18 Ocak- 12 Mart tarihlerinde yalnızca 22 bin 713 kişinin virüs testi yaptırabildiği görülüyor.


Bir cevap yazın