Belarus : Koronavirüsü votka ve sauna ile yokedeceğiz.

Belarus’ta spor müsabakaları devam ettiği gibi, eğlence yerleri de normal bir şekilde işlemeye devam ediyor. Vatandaşlara votka içme ve bol bol saunaya gitme çağrısı yapan hükümet, halka sadece sosyal mesafe bırakmaları tavsiyesinde bulunuyor.

DEVLET BAŞKANI MAÇA KATILDI

Euronews’ten Sertaç Aktan’ın haberine göre Başkan Lukaşenko da bizzat kendisi Cumartesi günü bir buz hokeyi maçında oyuncu olarak yer aldı ve sporun en iyi anti-virüs ilacı olduğunu belirterek “Ayaklarımız üzerinde ölmek dizlerimiz üzerinde yaşamaktan iyidir. Siz burada hiç havada uçuşan virüs görüyor musunuz? Ben de görmüyorum çünkü burası buzdolabı gibi” dedi.

BELARUS’TA 94 KİŞİ ENFEKTE OLDU, ÖLÜ YOK

9,5 milyon nüfusu olan Belarus’ta şimdiye kadar 94 Covid-19 vakası görüldü. 1994’ten bu yana iktidarda olan Lukaşenko, virüs konusunda salgının başlangıcından beri rahat tavırları ile dikkat çekti.

“GÜNDE 50 ML VOTKA İÇİN”

Son olarak da vatandaşlarının iş saatleri dışında günde 50 ml votka içmesini ve bunun da tamamen Dünya Sağlık Örgütü tavsiyeleri ile uyumlu olduğunu ileri sürerek bunun yanında zamanında kahvaltı yapmak gerektiğini ekledi.

Lukaşenko, Rusya’da uygulanan önlemleri ise ‘kitle histerisi ve psikotik’ olarak nitelendirdi. İkinci Dünya Savaşı gazilerinin yürüyüş yaptığı 9 Mayıs kutlamalarının iptal edilmeyeceğini de duyuran Lukaşenko, “Hiçbir şeyi iptal etmiyoruz ve planlanmış olan tüm etkinlikleri gerçekleştireceğiz. Tanrı bizi koronavirüsten korusun” şeklinde konuştu.