Bilim insanlarına göre Kovid-19 laboratuvarda üretilmiş bir virüs değil

Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, Kovid-19 ile ilgili ortak genom dizisi verilerinin ve benzeri virüslerin kapsamlı bir şekilde analiz edildiği, çıkan sonuçların virüsün yapay olarak veya laboratuvar ortamında üretildiğine dair hiçbir belirti göstermediği bildirildi.

DOĞAL DELEKSİYON TESPİT EDİLDİ

Columbia Üniversitesi, Edinburgh Üniversitesi ve Sydney Üniversitesinden araştırmacıların katıldığı çalışmada, kendilerini ev sahibi hücrelere bağlayan bir tür “çengelli kanca” olan Kovid-19’un reseptör bağlanma alanının, insan hücrelerinin belirli bir moleküler özelliğini hedeflemek için evrimleştiğinin keşfedildiği, araştırma ekibinin bu gelişmenin bir çeşit genetik mühendisliği değil doğal seleksiyon sonucu olduğuna inandığı kaydedildi.

“MODERN BİLİM BÖYLE BİR CANAVARLIK YARATAMAZ”

Yeni tip koronavirüsün yeni gelişen yeteneğinde çok etkili göründüğü ve bilim insanlarının, modern bilimin böyle bir canavarlık yaratmasının imkansız olduğu sonucuna vardığı ifade edildi.

ARAŞTIRMADA “YARASA” DETAYI

Araştırmacılar Kovid-19’un insana nasıl bulaştığı konusunda da virüsün yarasa gibi insan dışı bir varlıkta doğal seçilim yoluyla evrimleşip daha sonra insanlara geçmiş olabileceğine ya da insanlara bulaşmadan önce muhtemelen patojenik olmayan virüsün sadece insan popülasyonunda mevcut ölümcül formuna evrilmiş olabileceğine dikkati çekti.

“VİRÜS, TAMAMEN EVRİMLEŞMİŞ HALİYLE TRANSFER OLDUYSA SALGIN ARTARAK DEVAM EDEBİLİR

Şu aşamada iki senaryodan hangisinin gerçekleştiğini belirlemenin neredeyse imkansız olduğunu belirten araştırmacılar, virüsün tamamen evrimleşmiş haliyle insanlara transfer olması teorisinin doğru çıkması halinde bunun “gelecekte daha fazla salgın” ihtimalini artıracağı uyarısında bulundu.

İRAN ve ÇİN, ABD’Yİ; ABD ÇİN’İ SUÇLUYORDU

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıktığı bilinen Kovid-19, şu ana kadar neredeyse dünyanın tamamına yayılırken 8 bini aşkın kişinin ölümüne yol açtı. Çin’de önde gelen epidemiyologlardan Cong Nanşan, virüsün ilk kez Çin’de ortaya çıkmasının kaynağın bu ülkede bulunduğu anlamına gelmediğini savunmuş, bu konuda soruşturma yapılarak kaynağın araştırılması gerektiğini söylemişti.

ABD Başkanı Trump’ın “Çin virüsü“, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile bazı ABD’li siyasetçilerin de “Vuhan virüsü” tabirini kullanması Çinli yetkililerin tepkisini çekmişti. Pompeo, İran’ı da salgının boyutlarını gizlemekle suçlamıştı.