Karantina altında ki köyler’de yeni vaka yok

Türkiye’de Kovid-19’a karşı karantinaya alınan belde ve köylerden iyi haberler geliyor. Dışarıya kapatılan, izolasyan ve sosyal mesafe kurallarına uyan 10 yerleşim yerinde yeni koronavirüs vakasına rastlanmadı. Salgın riski sona eren yerlerde karantina uygulaması kaldırılacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 45 ilde 2 ilçe merkezi, 6 belde, 92 köy, 47 mahalle ve 9 mezra olmak üzere toplam 156 yerleşim yerinde karantina uygulaması yapılıyor. 27 Mart tarihinden itibaren kademeli olarak karantinaya alınan yerleşim yerlerinden sevindirici haberler de geldi. İlk karantina kararının uygulandığı Rize’nin merkeze bağlı Kendirli Beldesi, Van Çatak’a bağlı Alacayer Mahallesinin Çemik ve Tellikaya mezraları, Giresun’un Çamoluk ilçesine bağlı Karadikmen köyü, Zonguldak Devrek’e bağlı Velibeyler Köyü Merkez Mahallesi ve Niğde Altunhisar ilçesine bağlı Ulukışla köyü karantina başarıya ulaştı. Aradan geçen süre içerisinde bu bölgelerde hiçbir yeni koronavirüs vakasına rastlanmadı.

YENİ VAKAYA RASTLANMADI

İlk bölgesel karantina kararı 27 Mart’ta Rize’de uygulandı. Merkeze bağlı Kendirli Beldesi’nde bir kişinin virüsten hayatını kaybetmesi üzerine belde ve Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri karantina altına alındı. Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar, “Karantina sürecinde yapılan sağlık taramalarında yeni bir vakaya rastlanılmamıştır. Karantina süreci beldemiz için hayırlı olmuştur. Rize valimize, sağlık il müdürlüğü çalışanlarına, jandarma ve kolluk kuvvetlerine şahsım ve beldem adına teşekkür ediyorum” dedi. Kendirli beldesi ve 4 köyde karantina işleminin bugün itibariyle kalkması bekleniyor.

KARANTİNA BAŞARIYA ULAŞTI

Van Çatak’a bağlı Alacayer Mahallesi’ne bağlı Çemik ve Tellikaya mezraları da 27 Mart’ta bir kişide virüs tespit edildiği için karantinaya alındı. Alacayer Mahallesindeki 50 hane ve Çemik ve Tellikata mezralarında bulunan 60 hanede karantina süreci boyunca hiçbir yeni vakaya rastlanılmadığı öğrenildi. Virüse yakalanan kişinin hastanedeki işlemlerinin tamamlandığı, taburcu edilerek evine gönderildiği belirtildi.

İYİLEŞİP KÖYE DÖNDÜLER

29 Mart’ta karantina altına alınan bir başka yerleşim yeri Giresun’un Çamoluk ilçesine bağlı Karadikmen köyü oldu. Eski Karadikmen Köy Muhtarı Abdullah Şapaloğlu, “Köyümüzde görülen virüs sonrası vakalar hastaneye kandırıldı ve köyümüz karantina altına alındı. Bu kişiler tedavi süreçlerini başarıyla tamamlayarak sağlıklı bir şekilde köyümüze döndü. Şu an itibariyle de evlerindeki karantina süreleri devam etmektedir. Köyün karantinaya alınmasının ardından yeni bir vakaya rastlanılmadı. Bu da alınan tedbir ve önlemlerin ne kadar yerinde olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

İzole olarak kurtulduk

Zonguldak Devrek’e bağlı Velibeyler Köyü Merkez Mahallesinde 2 kişide koronavirüs tepit edilmesinin ardından yerleşim yeri 31 Mart tarihinde karantina altına alındı. Bir kişinin Zonguldak’ta tedavisinin devam ettiği bir kişinin ise tedavisi tamamlandıktan sonra evinde kendini karantinaya aldığını söyleyen Velibeyler Köyü Merkez Mahallesi Muhtarı Recep Topal, “Salı günü 14 günlük karantina sürecimiz sona eriyor. Yerleşim yerimizden sevindirici bilgilere ulaşıyoruz. Karantina süreci boyunca giriş ve çıkışların yapılmadığı yerleşim yerimizde yeni bir virüs vakasına rastlamadık. Herkes kendini evlerinde tecrid etmiş bir şekilde hayatını sürdürüyor. Devletimiz her türlü ihtiyacımızı karşılıyor. Sosyal hayatın izole edilmesinin virüs vakasının yayılım hızını sıfıra indirdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Vatandaşlarımız evden çıkmadıkları sürece bu hastalık yayılım göstermiyor. Evimizde olduğumuz sürece bu virüs ile rahatlıkla başa çıkabiliriz” dedi.