Putin’den koronavirüs kararı

Moskova’da ulusa seslenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan bazı tedbirleri açıkladı.

Putin’in açıklamalarından satır başları;

“Tüm dünya ekonomisi saldırı altında. 

Diğer ülkeler gibi olmak istemiyorsanız, kurallara uyun.

Koronavirüs benim başıma gelmez diye düşünmeyin. Bu, herhangi kimsenin başına gelebilir. Rusya, Avrupa veya ABD, Kovid-19 salgını riski altında. En önemli şey evde kalmak. Evinizde kalın.

Halk oylamasının daha ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bölgelerdeki ve ülke genelindeki durumun nasıl geliştiğini değerlendireceğiz ve yalnızca profesyonel görüşü, doktorların, uzmanların tavsiyelerini esas alarak halk oylamasının yeni günüyle ilgili karar alacağız.

İflasları önlemek için vergiler ertelenecek.

Şimdi tüm işverenlere sesleniyorum; ana görevimiz işgücü piyasasında istikrarı sağlamak, işsizliğin artmasına izin vermemektir. Devlet, bu görevlerin yerine getirilmesine iş dünyasına destek sunacak.

Başta hizmet sektöründekiler olmak üzere KOBİ’ler, mikro işletmeler şu anda ciddi zorluklarla karşı karşıya. Siparişleri ve ciroları azalıyor. Bu tür şirketlere çalışmalarını sürdürmeleri, yani çalışanlarını işte tutmaları için yardım edilmeli. Küçük/orta işletmeler için vergi ve KDV indirimi yapılacak.”


Bir cevap yazın