Sokağa Çıkma Yasağı. Erdoğan’dan son dakika karar!

Sağlık Bakanlığının önerisiyle 6-7 Haziran tarihlerinde 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamayla ilgili yaptığı son dakika açıklamalar yaptı. Erdoğan, vatandaşların sıkıntıya düşmemesi için sokağa çıkma kısıtlamasının iptal edildiğini açıkladı. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı sorusu merak ediliyor. İşte önemli gelişmeler…

İçişleri Bakanlığının dün akşam yayınladığı genelgeyle, 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacağı açıklanmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı son dakika açıklamayla, sokağa çıkma kısıtlamasının iptal edildiğini duyurdu. 

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması hangi iller için ilan edilmişti, hafta sonunda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı gibi soruların cevabı merak ediliyor. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili yaşanan önemli gelişmeler haberimizde: 

ERDOĞAN’DAN SON DAKİKA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanlığının önerisiyle 6-7 Haziran tarihlerinde 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamayla ilgili yaptığı son dakika açıklamalar yaptı. Erdoğan, vatandaşların sıkıntıya düşmemesi için sokağa çıkma kısıtlamasının iptal edildiğini açıkladı.

Erdoğan’ın son dakika açıklamaları şöyle:

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

KARAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLDİ

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

“GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI”

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

KISITLAMA İPTAL EDİLDİ

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

İçişleri Bakanlığı, 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta bu gece saat 24’ten 7 Haziran saat 24 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıklamış ve ilgili valiliklere genelge göndermişti. 

HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI OLACAKTI?

İçişleri Bakanlığınca 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta bugün saat 24.00 ile 7 Haziran saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 

HAFTA SONU HAVA NASIL OLACAK?

14 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma kısıtlamasının iptal edilmesinin ardından hafta sonu hava sıcaklığının nasıl olacağı merak ediliyor. 

Hafta sonu ülke genelinde güneşli ve az bulutlu havanın hakim olması bekleniyor. Akdeniz’in doğu bölgelerinde yüksek sıcaklıklar etkili olabilir.