Türkiye’den İngiltere’ye yardım

Türkiye’nin İngiltere’ye koronavirüs salgınına karşı tıbbi yardımlarını taşıyan askeri kargo uçağı, Ankara’dan hareket etti.

Koronavirüs salgınında ciddi kayıplar veren Avrupa ülkelerine Türkiye geçtiğimiz günlerde yardım elini uzatmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan yardımlar için ise “Yardım gönderdik, göndermeye de devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

İNGİLTERE’YE DE YARDIM

Başta İtalya ve İspanya olmak üzere 7 Avrupa ülkesine yardım gönderen Türkiye, İngiltere’ye de yardım gönderme kararı aldı.

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İngiltere için bez maske, N95 maske ve tulum hazırladı. 

ANKARA’DAN HAREKET ETTİAskeri personel tarafından paketlenen sağlık yardım malzemeleri, kamyonlarla Etimesgut Askeri Havaalanı’na getirildi. Üzerinde Türkiye-İngiltere bayrakları bulunan kargo paketleri, askerler tarafından askeri kargo uçağı A400 M’ye yüklendi. Türkiye’nin İngiltere’ye koronavirüs salgınına karşı tıbbi yardımlarını taşıyan askeri kargo uçağı, Ankara’dan hareket etti

Paketlerin üzerinde Hz. Mevlana’nın sözleri yer aldı

Kargo paketlerinin üzerinde Hz. Mevlana’nın, ‘Ümitsizliğin ardından nice ümitler var. Karanlığın ardından nice güneşler var’ sözleri ile ‘Türkiye’den Birleşik Krallık halkına sevgilerle’ notu yer aldı. ‘Koca Yusuf’ adı verilen askeri kargo uçağı, malzemeler yüklendikten sonra Ankara’dan havalandı. Yarın da İngiltere’ye yardımların devam edeceği belirtildi.