Ünlü spor spikeri de koronavirüsten öldü

İtalya’dan sonra Avrupa’da ölümcül koronadan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’da, virüs salgını her geçen gün büyüyor.

Vaka sayısının 20 bine ulaştığı İspanya’da, ölü sayısı da 1002 oldu.

59 yaşındaki tanınmış İspanyol spor gazetecisi Jose Maria Candela da,  koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Jose Maria Candela için çalışma arkadaşları “Meslektaşımız Chema Candela vefat etti. Huzur içinde yat. Seni çok özleyeceğiz” mesajı verdi.

Jose Maria Candela, gazetecilik mesleğinin önmeli bir bölümünde Atlético de Madrid takımıyla ilgili yaptığı haberlerle dikkat çekti.

ÖLÜ SAYI SAYISI 1002’YE ÇIKTI

Bu arada İspanya Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısının 1002’ye, vaka sayısının da 19 bin 980’e çıktığını duyurdu.

Simon, “Durumu ciddi olan hastalarda ölüm bir gerçek. Hayatta kalmayı en büyük oranda garanti etmeye çalışıyoruz. Bazı vakalarda bu garantiyi veremiyoruz. Şu anda hastanelerde tedavi görenlerin sayısı 10 bin 542.” dedi.

Diğer yandan verilen bilgilerde salgından en çok etkilenen başkent Madrid’de ölü sayısının 590’a çıktığı, virüsün bulaştığı tespit edilenlerin 7 bin 165 olduğu bildirildi.

Madrid’de hastanelerin yetersiz kalmasından dolayı bazı büyük oteller hasta odalarına dönüştürülerek, yeni Kovid-19 vakaları buralara taşınmaya başlandı.

İspanyol basını, Madrid’deki iki büyük mezarlığın 24 saat çalışmaya başladığını, koronavirüsten hayatını kaybeden kişilerin 24 saat içinde defnedildiklerini yazdı.

Sınırların kapatıldığı İspanya’da, hafta sonunda insanların sokağa çıkmasını önlemek için daha fazla polis ve asker görevlendirildiği de bildirildi. 

EKONOMİK KRİZ ENDİŞESİ

Öte yandan Kovid-19 salgını, olağanüstü hal durumunda olan İspanya’da ekonomik kriz de başlattı. 

Birçok firman işçi çıkaracağını açıklarken, El Pais gazetesinde yayımlanan bir ankette, İspanyolların yarısının işini kaybetme korkusu yaşadığı belirtildi.

İspanya Merkez Bankası da “ülke ekonomisinin benzeri görülmemiş bir durumla karşı karşıya kalabileceği” uyarısında bulundu.

“Daha fazla mali tedbir” çağrısında bulunan Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos, “Avrupa Birliği’nin daha kapsamlı ve koordineli müdahalesi bir seçenek değil zarurettir.” açıklamasında bulundu.


Bir cevap yazın